דלג לתוכן דלג לפוטר

דמי מזונות

תוכן עניינים

פירוק התא המשפחתי כרוך בשינויים מהותיים הן מבחינת מגורי בני הזוג (ולעיתים גם מגורי הילדים) והן מבחינה כלכלית. כל עוד שני בני הזוג התגוררו תחת קורת גג אחת והתחלקו בחשבונות, ההכנסות השוטפות של המשפחה לאורך השנה שימשו לכיסוי עלויות המחיה, המזון, החשבונות השונים של הבית ועוד. אך, כאשר המשפחה מתפצלת לשניים, סכום הוצאות אלה גבוה יותר היות ויש לשלם על מגורים נוספים, לרבות חשבונות הבית. לכן, כדי לשמור על עקרון הצדק הערכאה המטפלת בגירושין תקבל החלטות גם בנושא דמי מזונות.
לכאורה, מדובר בחישוב פשוט מאוד של דמי מזונות. כלל ההכנסות מול כלל ההוצאות של כל חלק במשפחה. אך, בתהליך החישוב נוספים גורמים כמו צרכים נוספים של חלק מהילדים, הוצאות על בילויים מחוץ לבית, הוצאות חריגות על ספרי לימוד וכן זמן השהות עם הילדים. כמו כן, כאשר הילדים צעירים יותר הם זקוקים לשירותי שמרטפות וצהרון, ובגיל מבוגר להוצאות נוספות על בידור, שיעורים פרטיים וכדומה. הוצאות אלה עשויות להשתנות מחודש לחודש ולכן יש לייצר מנגנון הערכה של הסכום ההוגן שאותו בן זוג אחד יצטרך לשלם לבן הזוג האחר. עורך דין מזונות יכול לסייע בהבנת האומדן.

מזונות ילדים מעל לגיל 6 נקבעים לפי ההלכה החדשה עליה נרחיב בהמשך ועד גיל 6 מחובתו של האב לשאת בהוצאותיהם של ילדיו. אב חייב לשלם דמי מזונות ילדים גם אם הוא מחוסר עבודה או משתכר פחות מאשתו. החיוב למזונות ילדים מעוגן בסעיף 3 לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), התשי"ט-1959, שבו כתוב: "אדם חייב במזונות הילדים הקטינים שלו והילדים הקטינים של בן-זוגו לפי הוראות הדין האישי החל עליו, והוראות חוק זה לא יחולו על מזונות אלה". עורך דין מזונות מקצועי יסייע לכם לקבל את הסכום המרבי. לקריאת מידע נרחב בנושא דמי מזונות ילדים באתר לחצו על הקישור הבא >

דמי מזונות ילדים

מזונות ילדים מעל לגיל 6 נקבעים לפי ההלכה החדשה עליה נרחיב בהמשך ועד גיל 6 מחובתו של האב לשאת בהוצאותיהם של ילדיו. אב חייב לשלם דמי מזונות ילדים גם אם הוא מחוסר עבודה או משתכר פחות מאשתו. החיוב למזונות ילדים מעוגן בסעיף 3 לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), התשי"ט-1959, שבו כתוב: "אדם חייב במזונות הילדים הקטינים שלו והילדים הקטינים של בן-זוגו לפי הוראות הדין האישי החל עליו, והוראות חוק זה לא יחולו על מזונות אלה". עורך דין מזונות מקצועי יסייע לכם לקבל את הסכום המרבי. לקריאת מידע נרחב בנושא דמי מזונות ילדים באתר לחצו על הקישור הבא >

דמי מזונות אישה

בני הזוג המתגוררים יחדיו בעודם נשואים מתחלקים בהוצאות הבית, וייתכן כי האישה מטפלת בילדים בעוד בעלה נושא במרבית ההוצאות ומשכורתו גבוהה יותר. לכן, לפני פרידתם הסופית בגט מסודר, האישה עשויה לשנות את אורח חייה ולהתחיל לעבוד כדי שתוכל לכלכל את עצמה. במקרה זה, על בעלה לשלם עד תום הליך הגירושין מזונות אישה. כמו כן, מומלץ לאישה להסתייע בשירותיו של עורך דין מזונות מנוסה כדי לגבות את הסכום המגיע לה. מידע מפורט על דמי מזונות אישה, שאינם קשורים לתשלומי מזונות הילדים, ניתן למצוא בעמוד הזה >

חישוב דמי מזונות

כפי שציינו לעיל חישוב דמי המזונות מחולק לשניים: מזונות האישה ומזונות הילדים. נציין בקצרה כיצד כל אחד מהתשלומים הללו מחושב. חשוב לציין כי כדי לקבל את התשלומים הללו, כדאי מאוד להיוועץ בשירותיו של עורך דין מזונות.

חישוב מזונות אישה

מזונות האישה משולמים החל מהתקופה שבה החל תהליך הגירושין ועד לגט עצמו (או חתימת הסכם גירושין). החישוב שלהם תלוי ברמת החיים אשר לה הורגלה האישה, ולכן הוא שונה מהותית ממשפחה למשפחה. עורך דין מזונות מנוסה יציג בפני בית־המשפט את הנתונים הבאים: עלות המגורים של האישה, בגדיה, תכשיטים (אם הייתה מורגלת בקנייתם), חשבונות הבית, עלויות אחזקת רכב וכדומה. הנתונים הללו יוצגו הן מהתקופה הנוכחית והן מתקופת הנישואין, כדי להמחיש את רמת החיים של האישה לאורך כל זמן הנישואים.

חישוב דמי מזונות הילדים

עד לשנת 2017 חישוב דמי מזונות עבור ילד אחד במשפחה עמד על כ־1400 ₪ לכל ילד (תוך ביצוע שינויים פר משפחה בהתאם להוצאות מיוחדות שהועברו לבית המשפט), כאשר האחריות לתשלום המזונות הייתה על האב. כיום, חישוב זה מתייחס בעיקר לילדים עד גיל 6, כאשר בהתאם להלכה מעודכנת על פי פסק דין של בית המשפט העליון, הורים לילדים מבוגרים יותר יחלקו בנטל.
מזונות הילדים מחושבים על פי ההלכה החדשה, בהתייחס לזמן שבו כל אחד מההורים שוהה עם הילד במהלך השבוע (זמני שהות). כאשר קיימת אחריות הורית משותפת החישוב יהיה שונה מסיטואציה שבה האחריות ההורית מוטלת על כתפיו של בן זוג אחד בלבד.

הפרמטרים שיילקחו בחשבון הם:

 • ההכנסות של כל אחד מבני הזוג, תוך התחשבות בתלושי המשכורת או ההכנסה החודשית כעצמאי של כל אחד מהם. בית־המשפט יבחן את הנתונים הללו בהשוואה לפוטנציאל ההשתכרות של כל הורה, זאת כדי למנוע סיטואציה שבה הורה אינו מממש את מלוא פוטנציאל ההשתכרות שלו כדי להימנע מתשלום מזונות.
  למשל, אם אחד ההורים עובד כתוכניתן ותיק בחברת הייטק ומציג משכורת נמוכה משמעותית ביחס לשכר הממוצע של תוכניתן, ישקלל פוטנציאל ההשתכרות של אותו הורה ולא השכר בפועל. נדרש עורך דין מזונות מנוסה המומחה בתחום, שיוכל לכוון את בית המשפט לבצע בדיקה זו.
  בהקשר זה למשל, ניתן לציין פסק דין שנתן בית הדין הרבני בתיק מזונות ילדים כרוך, שבו אדם העובד כספר למחייתו טען כי הכנסותיו עומדות על 6,000 שקלים בלבד (1111389/10). בית הדין חישב את עלותה של כל תספורת בייעוץ עורך דין מזונות, שייצג את האישה ומצא כי הסכום שדיווח אינו הגיוני וכי הוא מסתיר חלק מהכנסותיו כדי להימנע מתשלום מזונות.
 • דמי המדור (מגורים): דמי המדור מחושבים על פי שכר הדירה או המשכנתה שמשלם כל אחד מההורים. נתון זה ישתנה בהתאם למספר הילדים במשפחה, הצמדה למדד וכן חלוקת זמני השהות בין ההורים כפי שהם מוצגים לבית־המשפט על ידי עורך דין מזונות. לדוגמה, אם שני ההורים משלמים שכ"ד שווה וזמני השהות שלהם דומים, סעיף המדור לא יעלה או יפחית את התשלום החודשי. זאת משום שחלוקת הנטל בין ההורים לפי ההלכה החדשה צריכה להיות שוויונית בחישוב דמי מזונות.
 • הוצאות רפואיות של הילדים: אם ישנן הוצאות רפואיות שרק צד אחד משלם, הצד השני יצטרך לפצות אותו על מחצית מההוצאות כחלק מתשלום דמי מזונות. בהקשר זה ניתן לציין את פסק הדין תלה"מ 31-33-10453 בבית המשפט לענייני משפחה בפ"ת שבו הוצאות חריגות של בנם הבכור היו חריגות, משום שהיה בעל צרכים מיוחדים ומעוכב התפתחות. עורך דין מזונות מנוסה יכול לסייע לבנות אומדן של ההוצאות בהווה ובעתיד עבור הילדים הזקוקים לטיפול מיוחד.
 • חוגים: תשלום עבור חוגים אף הוא צריך להתחלק שווה בשווה בין ההורים. אם על צד אחד מוטלות ההוצאות הנוספות הצד השני צריך לפצות אותו. לכן, קיים סעיף בחישוב דמי מזונות המתייחס לחוגים. חשוב לזכור כי לא תמיד שם החוג ועלותו יירשמו בהסכם, ואם הילד מחליף את החוגים במהלך השנים ועלותם גבוהה יותר, יש להיעזר בשירותיו של עורך דין מזונות לפנייה לבית המשפט להגדלת מזונות.
 • הוצאות עבור מזון לילדים: ההוצאות על מזון עבור הילד משתנות בהתאם לזמני השהות עם כל אחד מההורים. יש לזכור כי לפעמים הורה אחד נוטה לקנות מוצרי מזון ולבשל, והאחר יוצא עם הילדים לאכול במסעדות מחוץ לבית. כל מקרה נבחן לגופו, אך המטרה של בתי המשפט היא לאזן בין הוצאות ההורים בחישוב דמי מזונות, כך שהורה שלא שילם על ארוחות הילדים במהלך השבוע יפצה את ההורה השני. חשוב לקחת בחשבון רק את חלקם של הילדים בארוחות, וההוצאות שהוציא בן הזוג על עצמו לא יכללו בשקלול זה.
 • הוצאות חריגות: הוצאות חריגות כמו ספרי לימוד וכדומה יועברו בדרך כלל רק להורה המבצע את הרכישה. הוא יזכה למחצית מסכום הרכישה בחודש שבו מתבצעת ההוצאה מעבר לסכום דמי מזונות שנקבע מראש.

עורך דין מזונות יכול לסייע לצפות את ההוצאות מראש ולדרוש הגדלה של דמי מזונות בחודשי חופשת הקיץ או במהלך השנה.

 

דמי מזונות
דמי מזונות
דמי מזונות

דמי מזונות במשמורת משותפת: התייעצו עם עורך דין מזונות

"משמורת משותפת" או כפי שהיא נקראת היום "אחריות הורית משותפת" קשורה לזמני השהות עם הילדים, ולכן גם משפיעה על גובה דמי מזונות שישלם בן זוג אחד לאחר. קיים הבדל בין שני הורים הנמצאים עם הילדים ואחראים על הוצאותיהם במשותף, לזוג שהתגרש ואחד מההורים נושא במרבית הנטל.
ניתן לקרוא מידע רב נוסף בנושא בקישור הזה בעמוד המוקדש למזונות במשמורת משותפת באתר >

היעזרו בשירותי עורך דין מזונות לצורך שינוי גובה דמי מזונות

יש לזכור כי דמי מזונות מחושבים בעת בניית ההסכם, ובשנה זו ההוצאות של הילדים עשויים להיות בשיעור נמוך או גבוה יותר מאשר חמש או עשר שנים לאחר מכן. לכן, חשוב לעדכן מדי פעם את גובה המזונות בהתאם לשינויים הללו. כדאי לדעת כי ילד נוסף שנולד לאחד ההורים בנישואים שניים אינו עילה לשינוי גובה המזונות, אך ילד שזקוק להוצאה קבועה הגבוהה משמעותית משיעור המזונות הקבוע, יהווה סיבה לפתיחה של הסכם הגירושין מחדש. עורך דין מזונות יכול לסייע בביצוע שינוי זה.

הפחתת דמי מזונות ילדים

במקרים רבים ניתן להפחית את דמי מזונות הילדים אם ניתן להוכיח כי יש שינוי מהותי באורח החיים או ההשתכרות של ההורה המשלם את מזונות הילדים. עורך דין מזונות מטפל בתיקים כאלה באופן שוטף. למשל, אם זמני השהות השתנו בצורה מהותית. כדי להכיר את הנושא לעומק כדאי לעיין בהפחתת מזונות ילדים באתר בקישור הזה >

ההלכה החדשה במזונות

כיום, ישנם שינויים רבים הנוגעים לקביעת דמי המזונות, הן כתלות בשעות שבהן כל בן זוג נמצא עם הילד, והן בהשוואה בין הכנסות ההורים. למשל, אם שמרוויחה סכום גבוה משמעותית יותר מהאב, ופוטנציאל ההשתכרות שלו נמוך, עשויה לקבל סכום נמוך יותר כאשר תדרוש דמי מזונות. ייתכן ובית המשפט יפסוק כי עליה לשלם מזונות לאב ולא ההיפך.

עד איזה גיל משלמים דמי מזונות?

בדרך כלל מזונות ישולמו עד גיל 18, כאשר אם הילד בגיל צבא בית המשפט לענייני משפחה עשוי להרחיב את חיוב המזונות עד גיל 21. יש לציין כי אחרי גיל 18 סכום המזונות יהיה בדרך כלל נמוך יותר.

אובדן זכות לקבלת דמי מזונות – בן סרבן

קיימים מצבים שבהם ילדים מאבדים חלק מזכויותיהם לקבלת דמי מזונות (מזונות חלקיים) או תשלום המזונות כולו. מקרים אלה הם חריגים ומתרחשים כאשר הילד מסרב להיפגש עם ההורה שאינו מתגורר עימו. תנאי זה מוכר כ"בן סרבן" או "בן מורד", והוא מתרחש כאשר ההורה מנסה ככל יכולתו לשמור על קשר עם הילד ולשקם את מערכת היחסים, אך הילד מסרב להכיר בו כהורה. הוא מובא בחוק בהוראת סעיף 9 לחוק תיקון דיני המשפחה (מזונות), תשי"ט-1959).יש לציין, כי במקרה שההורה התעלל בילד ולכן זכה להתנכרות מצידו, בית־המשפט לא יפסוק על הפחתת או ביטול מזונות. עורך דין מזונות יכול להגיש בקשות כאלה או להתנגד אליהן.
ניתן לעיין בפסקי דין שונים בתחום זה כמו תמ"ש 59583-98 שבו נדונו מזונותיה של ילדה שלטענת אמה עברה התעללות מינית על ידי האב ולכן היא מתנכרת לו . עורך דין מזונות מקצועי הציג את הנושא ומולו עורך דין מזונות אחר התנגד לטענה כי היה מדובר בהתעללות ודרש שדמי המזונות יבוטלו.

תביעת דמי מזונות: היעזרו בעורך דין מזונות מנוסה

תביעת מזונות מגישים לבית המשפט לענייני משפחה. לאחרונה הנושא נדון בבג"ץ וייתכן ויוגש גם בבית הדין הרבני. אם מדובר בתביעה כרוכה, המאגדת את נושא המזונות עם שאר נושאי הגירושין ייתכן והתביעה תידון גם בבית הדין הרבני. חשוב להגיש את התביעה בסיועו של עורך דין מזונות הבקיא בדיני משפחה ויכול לסייע להגיע להסכם המשרת את האינטרסים שלכם.

הסכם דמי מזונות – רק עם עורך דין מזונות מיומן

הסכם מזונות הוא חלק מהסכם גירושין כולל שאליו בני זוג מגיעים בתום הליך גישור או דיוני בערכאות המתאימות. גם פה, כדאי להיוועץ בשירותי עורך דין מזונות מנוסה, כדי להגיע להסכם המשרת אתכם באופן המיטבי.

ליצירת קשר אנא השאירו פרטים ונחזור בהקדם


  דילוג לתוכן