דלג לתוכן דלג לפוטר

ייפוי כוח מתמשך

תוכן עניינים

בשנים האחרונות עודכן חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962, ונוסף לו פרק שלם העוסק במסמך משפטי חשוב שנועד להעניק לכל אדם את האפשרויות לבחור בעודו צלול מנטלית, מי יהיו האנשים שיקבלו החלטות כלכליות ורפואיות עבורו בעת הצורך. משרדנו מתמחה בדיני משפחה, ירושה ואפוטרופסות ובמסגרת השירותים הללו אנו מעניקים גם שירותי ניסוח ייפוי כוח מתמשך.

מהו ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך המופקד אצל האפוטרופוס הכללי ומיועד להתיר לאדם אחד או יותר לקבל החלטות בנושאים כספיים, רפואיים ואישיים במקרה שאדם אינו יכול לנהל עוד את ענייניו. מטרת מסמך זה לאפשר לכל אדם בגיר לבחור מי ימונה כאחראי על נושאים רגישים אלה, ולמנוע מקרובי משפחה להגיש בקשה למינויים כאפוטרופוסים בניגוד לרצונו. האדם החותם על המסמך מכונה "מצווה", והאנשים שבהם בחר מכונים "מיופי כוח".

מדוע ניסוח והגשה של ייפוי כוח מתמשך מהותיים כל-כך?

עד שנוספה האפשרות להפקדה של ייפוי כוח מתמשך במשרדי האפוטרופוס הכללי, כאשר אדם לא היה מסוגל לנהל את ענייניו הכספיים היה ממונה לו אפוטרופוס. לא תמיד היה זה האדם הכשיר ביותר לניהול כלכלי, ומוסד האפוטרופסות נוצל לעיתים לרעה. אם אדם היה רוצה להחליט בעודו צלול מי יהיו האנשים שרשאים לנהל את חשבון הבנק שלו, היה עליו להעניק להם ייפוי כוח, ולהסתכן בשימוש מוקדם במסמך זה (כאשר הוא עוד כשיר לנהל את ענייניו בעצמו).
לכן, תוקנה בחוק האפוטרופסות המשפטית (תיקון 18) האפשרות ליצור ייפוי כוח שונה ומוגבל בכוחו, שזכה לכינוי ייפוי כוח מתמשך.

איזה עורך דין ייפוי כוח מתמשך יכול להגיש את המסמך?

טופס שמנוסח על ידי עורך דין ייפוי כוח מתמשך שקיבל הרשאה מיוחדת להגישו ועבר הכשרה מיוחדת בנושא. חשוב לדעת כי בגלל שמדובר במסמך משפטי חדש יחסית לא כל עורך דין המתמחה בדיני משפחה או צוואות יכול לנסח ולהגיש את המסמך. משרדנו מטפל בכל הבירוקרטיה הכרוכה בניסוח, החתמה ואשרור של המסמך על ידי האפוטרופסות הכללית.

האם ניתן להפעיל ייפוי כוח מתמשך לאחר שאדם נפטר?

לא. ייפוי כוח מתמשך מיועד אך ורק לניהול הכספי ושאר ענייניו של אדם חי שאינו מסוגל לנהל נושאים אלה בעצמו. לאחר שאותו אדם נפטר ניהול הכספים ימשיך ויתבצע על ידי מנהל העיזבון, ולאחר מכן על פי היורשים על פי צו ירושה או צו קיום צוואה. לכן ייפוי כוח מתמשך אינו משמש כצוואה.

יתרון קיום ייפוי כוח מתמשך במקרה של סכסוך ירושה

כדאי לדעת, עם זאת, כי כאשר מתגלעת מחלוקת בנוגע לצוואה לאחר מותו של המצווה בעת הגשת בקשה לקיום צוואה, ומסמך ייפוי כוח מתמשך זה נכתב זמן לא רב לפני מותו של אדם, ילדים שרשומים במסמך זה עשויים לזכות ליחס מועדף מבחינת בית־המשפט בהוכיחם את טענותיהם לזכאות לכספים. זאת, משום שהמנוח סמך על שיקול דעתם בניהול ענייניו האישיים בעודו בחיים.

ייפוי כוח מתמשך: האם אדם שחי בחו"ל יכול להיות מיופה כוח במסמך זה?

בניגוד לייפוי כוח כללי שיכול לייפות את כוחו של כל אדם, ייפוי כוח מתמשך יכול לייפות את כוחם של תושבי ישראל. עם זאת, ניתן להגדיר בדרגה שנייה או שלישית מיופי כוח נוספים שאינם תושבי המדינה. למשל, אם לאדם יש ילדים שמתגוררים מעבר לים, עליו לבחור אדם אחר שיהיה מיופה כוח שמצוין ראשון, ורק לאחר מכן ניתן לציין את הילדים החיים בחו"ל. עורך דין ייפוי כוח מתמשך מקצועי יכול לסייע לכם בבנייה של היררכית מיופי הכוח במקרה זה.

חתימה נוטריונית למסמך מקור של ייפוי כוח מתמשך

חשוב לדעת כי מיופי כוח שאינם מתגוררים בארץ יצטרכו לחתום על כל העותקים המקוריים של המסמך מול נוטריון קורא עברית בעל משרד עורכי דין בישראל ובמדינה מעבר לים. אפשרות נוספת היא שיגיעו לישראל לצורך החתימה ויזוהו על ידי עורך דין ייפוי כוח מתמשך שיזהה את מיופה הכוח באמצעות דרכון או תעודת זהות ויחתום עליו כנוטריון.

האם חייבים לקבל את הסכמתו של מיופה הכוח לפני החתימה על המסמך?

אכן כן. בכל מסמך ייפוי כוח מתמשך על מיופי הכוח למלא את פרטיהם ולציין כי הם מוכנים להתמנות כמיופי כוח. לא ניתן למנות אנשים ללא רצונם. חשוב גם לדעת כי אם ביום מן הימים אדם אינו מוכן להישאר כמיופה כוח הוא יכול לפנות לאפוטרופסות הכללית ולבקש להסירו מרשימת מיופי הכוח. כל עורך דין ייפוי כוח מתמשך יכול להעניק הסבר מקיף בנושא זה.
לכן, רצוי מאוד לא להגדיר רק אדם אחד בלבד לביצוע התפקיד המשמעותי כל־כך. ייפוי כוח מתמשך מאפשר להרחיב את המשימה למספר אנשים שגם הם יכולים לייפות את כוחם של אחרים.

עורך דין ייפוי כוח מתמשך
עורך דין ייפוי כוח מתמשך
עורך דין ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך: האם יש הגבלות על מיופי הכוח?

מתמשך, שבו נקבעת דרגת התפקוד הקוגניטיבי והנפשי שלהם, סמוך ככל האפשר לחתימה על המסמך, כדי לאשרר את כשירותם.
לאחר החתימה הבקשה מוגשת באופן מקוון לאפוטרופוס הכללי, ונוספים לה חוות הדעת של הפסיכיאטר/גריאטר, ייפוי כוח חתום לעורך הדין שערך את הצוואה, חתימות כל הצדדים וצילומי תעודת זהות של כל מיופי הכוח.

האם ניתן לבטל הוראות במסמך זה?

מסמך זה ניתן לעריכה בכל עת, כל עוד המצווה כשיר לכך. בנוסף, אם באפשרותו לתת הוראות למיופי הכוח, יגבר כוחן של הוראות אלה על הרשום בטופס ייפוי כוח מתמשך.

משרדו של עו"ד ספיר בן אליהו, עורך דין ייפוי כוח מתמשך מתמחה בניסוח המסמך ויכול לסייע לכם להבטיח כי רק האנשים שבהם אתם בוטחים ינהלו את ענייניכם כאשר לא תהיו מסוגלים לעשות זאת. מומלץ לנסח ייפוי כוח מתמשך כבר בגילאים 50 ומעלה, כל עוד אין ספק בצלילות דעתכם.

ליצירת קשר אנא השאירו פרטים ונחזור בהקדם


    דילוג לתוכן