דלג לתוכן דלג לפוטר

הסכם ממון

תוכן עניינים

זוגיות ומגורים תחת קורת גג אחת מאפשרים לבני זוג לבנות משק בית משותף. להחלטה לעבור לגור ביחד, הן כזוג נשוי והן כזוג ידוע בציבור יש משמעותיות רבות מבחינה משפטית וכלכלית. במקרה של פרידה בית המשפט עשוי לחייב את בני הזוג להתחלק בחלק מרכושם. לכן, כדאי לערוך מראש מסמך מפורט באמצעות עורך דין הסכם ממון שבו כתובה דרך החלוקה של כל נכס במקרה של פרידה.

סוגי הסכם ממון

קיימים מספר סוגים נפוצים של הסכמי ממון:

  • הסכם טרום נישואין: זהו הסכם שמנוסח על ידי עורך דין הסכם ממון בתקופה שלפני שבני הזוג נישאו. לאחר שמנסחים את ההסכם יש לצרף לו חתימת נוטריון. לפני הנישואין, כפי שכתוב בחוק יחסי ממון סעיף ג', ניתן לקבל אימות גם מרשם הנישואין במקום אישור של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.
  • הסכם ממון שנערך לאחר נישואין: חלק מהזוגות בוחרים לנסח הסכם ממון רק לאחר שצברו רכוש והם חוששים לאבדו. במקרה של הסכם ממון לאחר הנישואין יש לקבל אישור של בית המשפט, כדי שהוא יהיה בתוקף. פעמים רבות בית המשפט עשוי להטיל ספק אם ההסכם נחתם ללא לחץ מצד בן־הזוג בעל הנכסים בשווי הגבוה יותר. לכן, עורך דין הסכם ממון יכול לסייע לבני הזוג לנסח את ההסכם באופן המיטבי כדי שלא יבוטל לאחר מכן על ידי בית המשפט.
  • הסכם ממון ידועים בציבור: היות וגם ידועים בציבור עשויים להיפרד ולהיקלע לסיטואציה שבה בן זוג אחד דורש חלוקת נכסים, קיים גם הסכם ממון ידועים בציבור שבו שני הצדדים מגדירים את הנכסים המשותפים, והנכסים שיחולקו ביניהם במקרה של פרידה.

הסכם ממון ידועים בציבור

משרדנו מטפל במקרים שבהם נדרש ניסוח הסכם ממון ידועים בציבור. בעידן המודרני, לא כל זוג בוחר להתחתן ולכן חשוב מאוד להסדיר את יחסי הממון בין שני בני־הזוג גם כאשר מתקיים קשר זוגיות ארוך טווח. חשוב לדעת כי כאשר בודקים את יחסי הממון בין שני בני זוג שנפרדים יש משמעות לבעלות של כל אחד מבני הזוג על הרכוש לפני הקשר. לכן, אם רכשתם רכב והוא נמצא רק בשימושכם לפני הזוגיות כדאי להשאיר את הביטוח של רכב זה על שמכם.

בני זוג ידועים בציבור שחוששים מחלוקה לא הוגנת של כספים שקיבלו במסגרת עבודה בזמן שהיו בזוגיות צריכים לפנות מוקדם ככל האפשר במהלך הקשר לשירותיו של עורך דין הסכם ממון ולערוך רשימה של כל הרכוש שאינם רוצים לחלק. נכון, מדובר בתהליך לא פשוט, במיוחד משום שהוא עשוי לגרור ויכוח עם בן־הזוג שחושש להיות "מנושל" מזכויותיו, אך הסכם ממון ידועים בציבור יכול להקל על שני בני הזוג למנוע מחלוקות כואבות ויקרות בעתיד.

האם הסכם ממון ידועים בציבור משפיע גם על ירושה?

אחד הנושאים המפתיעים בחוק הישראלי הוא ההפרדה בבית המשפט בין יחסי הממון של בני זוג ידועים בציבור שנפרדו כאשר שניהם בחיים, לבין סיטואציה שבה אחד מהם נפטר. כפי שכל עורך דין הסכם ממון יעיד בפניכם נקבע כי גם אם שני בני הזוג הפרידו את רכושם (כל נכס נרשם בנפרד על בעליו) עדיין קיימת זכות לידועה בציבור לקבל מחצית מעיזבונו של בן זוגה, ממש כמו בן זוג שהייתה נשואה לו. הדרך היחידה למנוע זאת אינה הסכם ממון ידועים בציבור אלא כתיבת צוואה.

אילו פרמטרים בין המשפט בוחן כדי לבדוק אם מדובר בידועים בציבור?

כדי להוכיח כי שני בני זוג הם ידועים בציבור לא מספיק רק שאחרים מכירים את שניהם כזוג. על פי חוק הירושה (סעיף 55) נקבע כי יש להראות ניהול במשק בית משותף, כוונת קביעות (קשר קבוע), ששני בני הזוג אינם נשואים לאדם אחר, יחסי אישות ויש להוכיח כי שני בני הזוג הגדירו עצמם ככאלה. הגדרה זו נבדקת באמצעות תצהירים כתובים של חברים של בני הזוג וכיום גם באמצעות תמונות יחדיו בארוחות משפחתיות זה במשפחתו של זה המופיעים בפרופילים של שניהם ברשתות חברתיות. לכן, מומלץ לכל זוג שגר יחדיו ומקיים משק בית משותף לקבל ייעוץ על ידי עורך דין הסכם ממון. כמו גם, להתחיל לדון זה עם זה בתנאים השונים שמוסכמים עליהם כדי לנסח הסכם ממון ידועים בציבור.

האם הסכם ממון ידועים בציבור משפיע גם על חלוקת הפנסיה?

רבים מופתעים לגלות שגם הפנסיה של שני בני הזוג כאשר הם נפרדים מחולקת ביניהם. זאת משום שזכויות סוציאליות במהלך הקשר נבנות בהתאם ליכולת של כל אחד מבני הזוג להשתכר. אם אחד מבני הזוג לא עובד, ומקדיש את זמנו לתחזוקת הבית.

מה קורה אם שני בני הזוג השקיעו בשיפוץ הנכס שבו התגוררו?

נושא נפוץ נוסף הוא השקעה כספית של בן זוג אחד בנכס בבעלותו של בן זוג אחר, משום שהתגוררו יחדיו. במקרה זה, חשוב לשמור תיעוד מדוקדק של ההוצאות להתקזזות עתידית עם בן הזוג במקרה של פרידה. הדבר חשוב במיוחד אם נוסח הסכם ממון ידועים בציבור שבו כתוב כי הנכס נשאר בבעלות בן הזוג שלא השקיע בשיפוץ הנכס.

הסכם ממון
הסכם ממון
הסכם ממון

עורך דין הסכם ממון יכול לפתור מראש מחלוקות אלה

חשוב לדעת כי עורך דין הסכם ממון מקצועי יכול לסייע בפתרון המחלוקות העתידיות אשר עלולות להתגלע בין בני הזוג ולהגדיר את הסעיפים הראשונים בהסכם. תהליך הכנת ההסכם מתבצע בפגישה אישית עם כל אחד מבני־הזוג בנפרד, שבה מנוסחת רשימה של הנכסים בבעלותו. לאחר מכן, מנוסח הסכם שבו שני הצדדים מחליטים האם הם מעוניינים בשיתוף בנכסים אלה. הסכם ממון ידועים בציבור במקרה הזה אינו שונה כלל מהסכמי ממון שעורכים בני זוג נשואים.

מה כולל הסכם ממון?

כל הסכם ממון כולל מספר סעיפים עיקריים הקשורים לחלוקת הרכוש, כאשר הסכם ממון בין ידועים בציבור יכול לכלול גם פרטים נוספים הקשורים לפרידה. היות ושני בני הזוג אינם מתירים את הקשר ביניהם בדרך של גירושין (באמצעות בין הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה) הדיונים ביניהם במקרה של פרידה יתבצעו לרוב לפי סדר הדין האזרחי.
עם זאת, ניתן גם לנסח כי הערכאה השיפוטית שדנה בהסכמי הממון תהיה דווקא בין הדין הרבני. עורך דין הסכם ממון יכול לסייע לכל בן־זוג להבין היטב את ההבדלים בין הערכאות השונות, ולסייע לבחור את הערכאה המתאימה.

נושא נוסף שאפשר בנוסח ההסכם הוא דרך החלוקה של רכוש עתידי שאותו יצברו בני הזוג במהלך הקשר ביניהם. למשל, אם שני בני הזוג רוכשים דירת מגורים יחדיו, הם יכולים להחליט כי זה יהיה הנכס היחיד שמחולק באופן שוויוני ביניהם, בעוד הנכסים מלפני התקופה שבה היו בקשר יחולקו לפי הבעלות עליהם. עורך דין הסכם ממון יכול לסייע לנסח הסכם מותאם אישית הכולל סעיפים נוספים.

האם ירושות ומתנות יחולקו בין בני־הזוג?

על פי חוק יחסי ממון ירושות ומתנות שהוענקו לבן־זוג אחד אינן מחולקות בין שני בני הזוג במקרה של פרידה. אך, כדי למנוע מחלוקת עתידית כדאי לציין גם רכוש זה באופן מפורש בהסכם הממון.

יתרונות וחסרונות של הסכם ממון

הסכם ממון מסוגל לחסוך עוגמת נפש רבה ולסייע לבן־זוג בעל נכסים רבים לשמור עליהם בבעלותו, ולוודא כי בן זוגו לא יוכל לטעון לבעלות עליהם. כמו כן, בנישואין שניים הסכם כזה יכול להבטיח את זכויותיהם של הילדים מהנישואין הראשונים. עם זאת, כפי שיודע כל עורך דין הסכם ממון, תהליך ניסוח ההסכם עשוי לעורר מחלוקת בין בני הזוג, במיוחד לפני הרגע הרגיש כל כך של התחייבות לחיים משותפים ונישואין, ולכן יש לערוך אותו בתיאום עם בן־הזוג ולהבין את ההשלכות הרגשיות שעלולות להתלוות לחתימה על הסכם כזה.

לניסוח הסכם ממון מותאם אישית עבורכם פנו עוד היום למשרדו של עו"ד ספיר בן אליהו, עורך דין הסכם ממון ותיק בעל ניסיון רב בסיוע לזוגות לפני ואחרי נישואין, וכן לזוגות ידועים בציבור.

ליצירת קשר אנא השאירו פרטים ונחזור בהקדם


    דילוג לתוכן