דלג לתוכן דלג לפוטר

הסכם גירושין

תוכן עניינים

תא משפחתי שמתפרק גורר עימו החלטות והסכמות בין שני בני הזוג המנוסחים במסמך משפטי המכונה הסכם גירושין. משרדו של עורך דין ספיר בן אליהו מסייע בניסוח הסכם זה, לרבות ההחלטות הכרוכות בתחומים שונים כמו דמי מזונות אישה וילדים, חלוקת הרכוש, הסדרי השהות (שהיו מכונים הסדרי ראייה בעבר) ועוד.

נעמוד בהרחבה על הדרך העקלקלה בדרך להסכם ומדוע זקוקים לשירותי עורך דין להסכם גירושין כדי לצלוח אותה, אילו סעיפים נכללים בו, תוקפו של הסכם זה ושאלות נפוצות נוספות.

מהו בעצם הסכם גירושין וכיצד עורך דין להסכם גירושין יכול לסייע?

הסכם גירושין מאגד בתוכו את ההסכמות של שני בני זוג המסיימים את נישואיהם. כל מסמך כזה הוא שונה מאוד משום שתנאי הגירושין של זוג עם ילדים שונים מאוד משל זוג ללא ילדים. בנוסף, לכל משפחה יש רכוש שונה, וכן הסדרי ראות המתאימים לאורח החיים של המשפחה והיקף המשרה של כל אחד מבני הזוג. עורך דין להסכם גירושין מסייע בניסוחו לאחר ההסכמה על התנאים או לאחר דיון בערכאות השונות בהן בית־המשפט יקבע את כללי ההסכם.

ניסוח הסכם גירושין על ידי עורך דין להסכם גירושין

ניסוח הסכם גירושין אינו מתבצע בתחילת הדיונים בין בני הזוג אלא כנעילה של תהליך הגירושין. הוא עשוי להשתנות פעמים רבות לפני שיגיע לגרסתו הסופית. חשוב לדעת כי הוא הסכם המחייב את שני בני הזוג ולכן אין להקל בו ראש. חשוב לנסח אותו בסיועו של עורך דין להסכם גירושין המתמחה בדיני משפחה ומלווה בני זוג בקבלת ההחלטות השונות המובילות ליצירת הסכם יציב שיכול להישאר ללא שינוי לאורך שנים רבות.

אילו סעיפים נהוג לכלול בתוך הסכם גירושין?

כפי שציינו לעיל ישנם הבדלים מהותיים בין הסכם גירושין אחד למשנהו. עם זאת, קיימים מספר סעיפים קבועים שניתן למצוא בכל הסכם כזה שמנסח עורך דין להסכם גירושין. נציין אותם בקצרה.

מזונות הילדים: מזונות הילדים נקבעים בהתאם להכנסות של כל אחד מבני הזוג, הצרכים של כל ילד, זמני השהות של ההורים עם הילדים, גיל הילדים ועוד. מדובר בחישוב מורכב שמגיע פעמים רבות לדיון בבית־המשפט לפני שהוא מאושר באופן סופי. היות ומדובר בהתחייבות להוצאה חודשית קבועה שמגיעה למאות אלפי שקלים בשנים שלאחר הגירושין, יש להתייחס לסעיף זה בכובד ראש לפני חתימה על הסכם מחייב, ולהסתייע בייעוץ מקצועי על ידי עורך דין להסכם גירושין.

חלוקת הרכוש: סעיף חשוב נוסף בכל הסכם גירושין הוא חלוקת הרכוש. חלק זה בהסכם אף הוא נדון בהרחבה ונלקחים בו בחשבון נתונים כמו האם בני הזוג מתגוררים בדירה משותפת בבעלותם, האם ישנו רכוש שהתקבל לפני החתונה בירושה, וכן האם הילדים ימשיכו להתגורר בבית שבו דרו לפני הגירושין. חשוב לציין כי בחלוקת הרכוש קיים הבדל בין זוגות שנישאו לפני 1.1.1974 שעליהם חלה חזקת השיתוף, לבין זוגות שנישאו לאחר תאריך זה ועליהם חל הסדר איזון המשאבים לפי סעיף 5 לחוק יחסי ממון תשל"ג-1973. עורך דין להסכם גירושין יכול לסייע לכם לזהות מהי הדרך לחלוקת הרכוש במקרה שלכם.

זמני השהות עם הילדים: סעיף נוסף בהסכם קשור לזמני השהות של כל אחד מההורים עם ילדיהם. ההורים יכולים לבחור באחריות הורית משותפת (שכונתה "משמורת משותפת" בעבר). כדאי לקחת בחשבון כי לזמני השהות יש השלכות גם על מזונות הילדים. לכן יש משמעות רבה להחלטה זו בטרם מנוסח הסכם גירושין המסדיר אחריות הורית משותפת.

מעבר לסעיפים אלה עשויים להיות בנסחים שונים של הסכם ממון שגם נושאים הקשורים להסדרת חובות של בני הזוג, סידורי הגט, מי יהיה בן הזוג העוזב את בית המגורים ועוד.

אישור הסכם גירושין

בניגוד להסכמים שונים שבני הזוג יכולים לחתום ביניהם במהלך הנישואין, כל הסכם גירושין מחייב אישור של אחת הערכאות: בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה. האישור אינו תהליך אוטומטי, אלא הוא מתבצע לאחר דיון בערכאה שבה מוגש ההסכם. המטרה של דיון זה, שבו משתתפים עורך דין להסכם גירושין של שני הצדדים, היא לוודא שאכן שני הצדדים מבינים את כל אחד מהסעיפים הכתובים בו, וההסכם לא ניתן בעקבות לחץ של אחד הצדדים או ניצול של אי־הבנת השפה שבה כתוב ההסכם.

עורך דין להסכם גירושין יכול להכין אתכם היטב לדיון זה. לכן חשוב לקבל ליווי משפטי מהרגע שבו מחליטים להתגרש ועד לחתימה על ההסכם.

פתיחת הסכם גירושין באמצעות עורך דין להסכם גירושין

לעיתים, משתנה סיטואציית החיים שבה נמצאים בני הזוג באופן מהותי, וההסכם שנחתם אינו משקף באופן מלא שינויים אלה. לכן, קיימת אפשרות להסכמה על "פתיחת" הסכם גירושין, שמשמעה ביצוע שינויים בנוסח הקיים. פתיחה זו מתבצעת בסיועו של עורך דין להסכם גירושין שיציג בפני בית־המשפט את העילה לבקשה לפתיחת ההסכם.

עילה זו יכולה להיות: שינויים בהכנסות של בן הזוג המשלם מזונות, שינויים בהסדרי הראייה או הוכחה מוצקה לכך שההסכם נחתם בלחץ או מתוך הונאה. חשוב לפנות במהירות לשירותי עורך דין להסכם גירושין ולהציג את המקרה לבית־המשפט לאחר החתימה. למשל, אם הסתבר כי אחד מבני הזוג הסתיר רכוש (רק לאחר חתימת ההסכם עובדת הסתרת הרכוש התגלתה) יתכן ונוסח הסכם גירושין כזה יפתח לחלוקה הוגנת של הרכוש בצירוף הנכסים שהועלמו מידיעת בית־המשפט.

אפשרות נוספת לפתיחה של הסכם גירושין היא שינוי במצבו הבריאותי של אחד הילדים המחייב שינוי של דמי המזונות לסכום גבוה יותר. למשל בבע"מ 919/15 שהפך לפסק דין משמעותי שהוביל לרפורמה בתשלומי המזונות נקבע כי ההסכם ישונה ונטל תשלום המזונות יהיה שוויוני יותר בין האם והאב כאשר הילד התובע את המזונות הוא מעל גיל 6 וזמני השהות של ההורים שווים.

תוקפו של הסכם גירושין

תוקפו של הסכם גירושין יכול לפוג אם שני בני הזוג אינם מממשים אותו. לכל סעיף בהסכם יש תוקף שונה, למשל מזונות ילדים הם בתוקף של שנתיים בלבד (שבהם ניתן לתבוע רטרואקטיבית). לכן, אם יש איחור בתשלום מזונות יש לפנות לשירותי עורך דין להסכם גירושין ולתבוע את המגיע לכם. זכויות שרשומות לילדים ניתן לאכוף עד 25 מיום פסק הדין, והספירה מתחילה מרגע הגיעם של הילדים לגיל 18.

הסכם גירושין
הסכם גירושין
הסכם גירושין

הגנה על הזכויות באמצעות עורך דין להסכם גירושין

בהקשר זה לדוגמה, אם ילד אמור לקבל זכויות בדירה שמיועדת להשכרה שהייתה שייכת האב, בהגיעו לגיל 18, והוא אינו תובע זכויות אלה עד הגיעו לגיל 43, הוא עשוי לאבד את הזכויות הללו ולא יוכל עוד לתבוע אותם בבית־המשפט. לכן, מראש כדאי לנסח בסיועו של עורך דין להסכם גירושין מה יהיה תהליך ההעברה של הנכס לילד, ולאפשר גם לאימו לבצע את התהליך בהגיעו לגיל בגרות.

לסיכום, הסכם גירושין שנוסח תוך מחשבה מקדימה על כל הסעיפים העשויים לגרום לקונפליקטים עתידיים בין בני הזוג יחזיק מעמד למשך זמן רב. לכן, חשוב לנסח אותו בסיועו של עורך דין להסכם גירושין המנוסה בתחום דיני המשפחה.

האם להיוועץ בשירותי עורך דין להסכם גירושין עוד בזמן הגישור?

חשוב לדעת כי לפני התחלת תהליך גירושין על בני הזוג לעבור תהליך של גישור. רצוי לא לחתום על הסכם גירושין לאחר גישור בלבד, מפני שמטרת המגשר אינה לעזור לצד אחד בלבד – אלא לפשר בין הצדדים כאשר כל אחד מוותר על חלק מהסעיפים. במקרה זה, בן הזוג הפחות אסרטיבי עשוי להפסיד סכומים גבוהים בחלוקת הרכוש, להסכים לדמי מזונות לא הוגנים ולזמני שהות שאינם אופטימליים עבורו. רצוי להיוועץ עם עורך דין להסכם גירושין מקצועי שישרת את האינטרס שלכם עוד בשלבי הגישור.

אל תחכו לרגע האחרון – קבלו ייעוץ על הסכם גירושין עוד היום!

התקשרו כבר בשלב זה למשרדו של עורך דין ספיר בן אליהו, עורך דין להסכם גירושין, וגלו איך תהליך הגירושין, ניסוח ההסכם והחלטה על החיים החדשים של המשפחה המפוצלת יכולים להיות קלים יותר עבורכם.

המשרד מתמחה בליווי זוגות שערכו הסכמים לפני הגירושין, בנישואין ארוכי טווח וכמובן גם בהליך גירושין מורכב שבו קיים רכוש רב או מחלוקת בלתי ניתנת לגישור עם בן־הזוג לשעבר.

 

ליצירת קשר אנא השאירו פרטים ונחזור בהקדם

    דילוג לתוכן